Spółka komandytowa w 2021 r.

Tarcza antykryzysowa 2.0
Tarcza antykryzysowa 2.0
21 kwietnia 2020
Opodatkowanie spółek komandytowych w 2021 r. – co robić?
Opodatkowanie spółek komandytowych w 2021 r. – co robić?
12 lutego 2021
Pokaż wszystkie

Spółka komandytowa w 2021 r.

Spółka komandytowa w 2021 r.

2020-12-08

Z końcem listopada br. uchwalono i opublikowano w dzienniku ustaw ustawę z dnia 28 listopada 2020 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz niektórych innych ustaw.

Wiele zmian z tej ustawy dotyczy opodatkowania spółek komandytowych i ich wspólników.

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych:

1. Każda spółka komandytowa podatnikiem CIT

W 2021 r. wszystkie spółki komandytowe staną się podatnikiem CIT. Od spółek będzie zależało czy staną się podatnikami od 1 stycznia, czy też od 1 maja 2021 r., o czym jeszcze poniżej. Wyróżniliśmy wyżej, że będzie to dotyczyło wszystkich spółek komandytowych w przeciwieństwie do spółek jawnych, z których część również stanie się podatnikiem CIT. Należy to mieć na uwadze planując ewentualne przekształcenie spółki komandytowej w spółkę jawną.

Spółki jawne będą podatnikami CIT, jeżeli:

  • wspólnikami nie są wyłącznie osoby fizyczne oraz
  • spółka jawna nie złoży przed rozpoczęciem roku obrotowego (lub aktualizacji w przypadku zmian w składzie podatników) informacji według ustalonego wzoru, o podatnikach podatku dochodowego od osób fizycznych oraz podatku dochodowego od osób prawnych, posiadających, bezpośrednio lub za pośrednictwem podmiotów niebędących podatnikami podatku dochodowego, prawa do udziału w zysku tej spółki.

2. Opodatkowanie spółki

Co do zasady spółka będzie opodatkowana podatkiem dochodowym w wysokości 19%. Jeżeli spółka komandytowa będzie uzyskiwała rocznie przychody nie wyższe niż 2 mln EUR, co do zasady będzie mogła stosować obniżoną 9% stawkę podatkową.  

3. Opodatkowanie komandytariuszy

Zyski komandytariuszy będą opodatkowane podatkiem w wysokości 19%. Ustawa przewiduje zwolnienie od podatku dla komandytariuszy przychodów osiąganych za pośrednictwem spółki komandytowej w kwocie odpowiadającej 50% przychodów uzyskanych przez komandytariusza z tytułu udziału w zyskach w spółce komandytowej, nie więcej jednak niż 60 000 zł takich przychodów uzyskanych w roku podatkowym odrębnie z tytułu udziału w zyskach w każdej takiej spółce komandytowej, w której podatnik jest komandytariuszem.

Powyższego zwolnienia nie stosuje się jeśli komandytariusz:

  • posiada bezpośrednio lub pośrednio ponad 5% udziałów (akcji) w spółce posiadającej osobowość prawną lub spółce kapitałowej w organizacji będących komplementariuszem w tej spółce komandytowej, lub
  • jest członkiem zarządu komplementariusza spółki komandytowej, lub
  • jest podmiotem powiązanym ze wspólnikiem lub członkiem zarządu.

Powyższe warunki powodują, że rzadko będzie można skorzystać z tego zwolnienia.

4. Opodatkowanie komplementariuszy

Komplementariusze będą płacili podatek w wysokości 19%. Komplementariusz ma prawo do odliczenia od podatku od dywidendy podatku CIT zapłaconego przez spółkę w zakresie odpowiadającym procentowemu udziałowi w zysku komplementariusza. W praktyce dojdzie do jednokrotnego opodatkowania komplementariusza.

5. Wypłata zysków powstałych przed zmianą przepisów

Wypłata zysków osiągniętych z działalności spółek komandytowych przed 1 stycznia lub 1 maja 2021 r. (w zależności od kiedy spółka stanie się podatnikiem), będzie traktowana na obecnie obowiązujących zasadach. Wypłata zysków osiągniętych w obecnym stanie prawnym nie będzie podlegać opodatkowaniu CIT i PIT.

6. Spółka komandytowa podatnikiem CIT – specyficzne uregulowania

Spółka komandytowa zostanie objęta większością regulacji podatkowych, które dotyczą spółek kapitałowych. Mimo nadania spółkom komandytowych statusu podatnika CIT, trzeba mieć na względzie, iż niektóre skutki podatkowe nie będą tożsame z tymi, które dotyczą innych podatników CIT.

Do spółek komandytowych prawdopodobnie nie będą miały zastosowania regulacje dotyczących m.in.: wymiany udziałów, podatkowych grup kapitałowych, połączeń spółek.

7. Zasady dla odpłatnego zbywania ogółu praw i obowiązków (opio) w spółkach komandytowych, likwidacji, wystąpienia ze spółek komandytowych

W przypadku wspólników spółki komandytowej, którzy nabyli/objęli opio przed dniem, w którym spółka stała się podatnikiem CIT i którzy osiągną w przyszłości przychód z tytułu:

  • odpłatnego zbycia tych opio,
  • ich wniesienia do innej spółki, tytułem aportu,
  • wystąpienia ze spółki komandytowej
  • likwidacji spółki komandytowej

będą oni mogli pomniejszyć ten przychód o koszty jego uzyskania odpowiadające zasadniczo wydatkom na nabycie lub objęcie opio w takich spółkach z uwzględnieniem części zysków, które były przez nich opodatkowane zanim spółka stała się podatnikiem a nie zostały wypłacone.

8. Zasada kontynuacji

Spółka komandytowa kontynuuje dokonaną przed dniem, w którym stała się podatnikiem CIT, wycenę wartości podatkowej składników majątkowych, w szczególności w zakresie dotyczącym wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, przyjętej metody amortyzacji, stawek oraz okresu amortyzacji, a także wysokości odpisów amortyzacyjnych uprzednio dokonanych od tych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

9. Od kiedy obowiązują zmiany

Przepisy dotyczące opodatkowania spółek komandytowych (i spółek jawnych) podatkiem CIT wchodzą w życie od 1 stycznia 2021 r. Spółki komandytowe mogą zdecydować o odroczeniu stosowania nowych regulacji i w efekcie uzyskaniu statusu podatnika od 1 maja 2021 r.

Aby uzyskać więcej informacji zapraszamy do kontaktu z kancelarią.

Zobacz także:
Opodatkowanie spółek komandytowych w 2021 r. – co robić?