Spółki

Nasza kancelaria świadczy usługi kluczowe z punktu widzenia każdego przedsiębiorcy – doradztwo w zakresie prawa spółek. Wspieramy Państwa od momentu poprzedzającego podjęcie decyzji o założeniu spółki, przez jej funkcjonowanie, aż po ewentualną likwidację lub zbycie udziału w kapitale zakładowym spółki.

Zakładanie spółek – profesjonalna pomoc od A do Z

Prawnicy świadczący usługi w ramach naszej kancelarii posiadają specjalistyczną wiedzę i doświadczenie potrzebne do kompleksowego wsparcia naszych klientów. Doskonale zdajemy sobie sprawę z Państwa potrzeb biznesowych. Już od pierwszych chwil świadczymy pomoc, skupiając się na optymalnym dopasowaniu formy prawnej spółki do Państwa oczekiwań.

Wyręczamy Państwa w dopełnieniu wszystkich formalności i przygotowaniu niezbędnych do rejestracji dokumentów. Świadczymy pełne wsparcie w procesie zakładania i rejestracji spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, spółek komandytowych, komandytowo-akcyjnych, jawnych, partnerskich, jak i nowych form tj. prostych spółek akcyjnych. Zakładanie spółek z nami jest proste.

Przekształcanie spółek – skomplikowany proces może być prosty

Nasza kancelaria pomaga przedsiębiorcom w dopasowaniu formy prawnej do realiów prowadzonej działalności gospodarczej. Sprawiamy, że przekształcanie spółek ze spółek osobowych na spółki kapitałowe staje się proste, a przekształcanie spółek kapitałowych na spółki osobowe, staje się szybkim i bezproblemowym procesem.

Doradzamy, kiedy przekształcanie spółek jest celowe z punktu widzenia przedsiębiorcy, a kiedy nic nie wniesie z punktu widzenia obecnych i przyszłych zobowiązań spółki i wspólników. Podobnie jak w innych obszarach naszej praktyki, mówimy wyłącznie prostym językiem, który może zrozumieć każdy przedsiębiorca.

Prezentujemy zalety i wady tak, żeby wybór, przed którym Państwo stają był łatwy.

Likwidacja spółki

Gdy dalsze istnienie spółki staje się niecelowe, konieczne jest jej zlikwidowanie. W przeciwnym wypadku, spółka będzie dalej generowała koszty, które w razie niewypłacalności spółki, będą musieli niekiedy uregulować członkowie zarządu tej spółki.

Prawnicy zatrudnieni w naszej kancelarii wspierają Państwa jako przedsiębiorców w likwidowaniu podmiotów, których dalsze istnienie nie jest już opłacalne. Dbają o sprawne przeprowadzenie procesu i wypełnienie wszystkich obowiązków przez likwidatorów. W razie konieczności wskażą Państwu osobę godną zaufania, która może podjąć się obowiązków likwidatora.

Likwidacja spółki może trwać bardzo długo, ale przy odrobinie doświadczenia i odpowiednio wypełnionych obowiązkach, może zająć niewiele ponad pół roku. Nasza kancelaria posiada wszelkie niezbędne narzędzia, aby likwidacja spółki była możliwie krótka i prosta.

Doradztwo transakcyjne

Niezależnie, czy chodzi o zbycie udziałów, zbycie akcji, nabycie udziałów, czy nabycie akcji, odpowiednie przeprowadzenie transakcji jest bardzo istotne. Tylko gdy umowa zbycia udziałów/akcji zostanie odpowiednio napisana, a inne dokumenty prawidłowo przygotowane, rejestracja zmian w KRS może nastąpić bezproblemowo, a zaangażowanie w kapitale zakładowym faktycznie przejdzie na nabywcę.
Porady, których udziela nasza kancelaria wspólnikom planującym zbycie udziałów/akcji, są kompleksowe. Nie zostawimy Państwa wyłącznie z dokumentem umowy zbycia. Przypomnimy też o obowiązkach związanych z transakcją, takich jak przygotowanie aktualnej listy wspólników, czy opłacenie należnego podatku PCC. Na każdym z tych etapów nasz prawnik będzie mógł wykonać niemal wszystkie obowiązki za Państwa.

Komu doradzamy?

Małym i średnim przedsiębiorcom, jednoosobowym działalnościom gospodarczym – nasze doświadczenie sprawia, że posiadamy cały szereg praktycznych obserwacji dotyczących funkcjonowania i regulowania sytuacji małych i średnich przedsiębiorców. Jesteśmy świadomi realiów, jakimi rządzi się jednoosobowa działalność gospodarcza.

Dzięki temu porady udzielane przez naszych prawników uwzględniają wszystkie aspekty, które są istotne dla Państwa jako naszych klientów.

Wspólnikom spółek cywilnych – choć spółki cywilne nie należą do spółek prawa handlowego, a są jedynie kontraktem w rozumieniu kodeksu cywilnego, to kompleksowo wspieramy przedsiębiorców prowadzących działalność w tej formie.

Udzielając porady wspólnikom spółki cywilnej zawsze przeanalizujemy, czy ta forma prowadzenia działalności gospodarczej dalej jest dla Państwa najkorzystniejsza.

Wspólnikom spółek osobowych – wspieramy przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w formie spółek osobowych i doradzamy zarówno w zakresie standardowych obowiązków, związanych z prowadzeniem działalności, zbyciem ogółu praw i obowiązków wspólników, jak i przekształceniach spółek w inne osobowe oraz kapitałowe.

Spółkom kapitałowym – zakres usług, które świadczy nasza kancelaria jest szeroki – wspieramy spółki kapitałowe i ich wspólników w przygotowywaniu zwyczajnych i nadzwyczajnych zgromadzeń wspólników, prowadzeniu spraw spółki, realizacji podejmowanych decyzji biznesowych i niemal wszystkich innych kwestiach, które mogą wystąpić podczas prowadzenia działalności w tej formie przez spółkę.

Co oferujemy?

Wybór docelowej formy spółki – jako kancelaria doradzamy na etapie rozpoczynania działalności. Już w tym momencie decydują Państwo o istotnych kwestiach, które na późniejszych etapach będą bezpośrednio wpływały na obowiązki i wykonywanie praw z tytułu bycia wspólnikiem spółki. Warto, aby przemyśleli Państwo wszystkie pojawiające się wybory szczególnie uważnie.

Zakładanie spółek – wspieramy profesjonalną radą wszystkich, którzy mają w planach zakładanie spółki – zarówno w zakresie przygotowania niezbędnych dokumentów, jak i samego złożenia wniosku.
Jeśli chcą Państwo założyć spółkę, ale przepisy są zbyt skomplikowane, lub chcieliby Państwo, żeby umowa spółki była odpowiedzią na każdą trudność pojawiającą się w toku jej działalności, to nasi prawnicy mogą przygotować wszystkie niezbędne dokumenty za Państwa.

Bieżącą obsługę prawną spółek – funkcjonowanie spółki wiąże się z szeregiem obowiązków. Wspólnicy co roku powinni odbywać zwyczajne zgromadzenia lub inne, podobne zebrania i podejmować wymagane przez prawo uchwały. Chcąc dokonać jakichkolwiek zmian, powinni też zgłaszać je do odpowiedniego rejestru itd.

We wszystkich tych obowiązkach nasza kancelaria Państwa wesprze i zadba o prawidłową realizację wymogów ustawowych.

Przekształcenia spółek – poprawnie przygotowanie przekształcenie jest istotne i dla zamknięcia działalności poprzedniego podmiotu i dla rozpoczęcia funkcjonowania nowego. Zamknięcie ksiąg rachunkowych w odpowiednim momencie, przygotowanie umów i wymaganych prawem oświadczeń, to często zajęcia wymagające profesjonalnej wiedzy i doświadczenia.

Wesprzemy Państwa w tym zakresie w Poznaniu i na całym terytorium Polski.

Likwidacja spółek – zakończenie działalności to najczęściej decyzja biznesowa. Niekiedy spóźniona może wymagać jednak złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości.

Jako kancelaria wesprzemy Państwa w wykreślaniu podmiotów z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Zadbamy o to, żeby został złożony odpowiedni wniosek, który pozwoli zakończyć działalność spółki najszybciej i najefektywniej.

Zbycie (i nabycie) akcji, udziałów, ogółów praw i obowiązków – niezależnie, czy chcą Państwo zbyć spółkę na rzecz innego podmiotu, czy dokonać zbycia udziałów celem ich umorzenia, poprawnie przygotowana umowa jest bardzo ważna.

Jako kancelaria z doświadczeniem nie tylko przygotujemy wzór dokumentu, ale też wesprzemy Państwa w negocjacjach i wytłumaczymy, co proponowane przez drugą stronę zmiany spowodują w Państwa sytuacji.

*******************************************

Kancelaria od kilkunastu lat specjalizuje się w obsłudze spółek komandytowych, przedstawiamy Państwu omówienie najczęściej pojawiających się kwestii związanych z założeniem i prowadzeniem tego rodzaju spółki. czytaj więcej…

Zachęcamy do zapoznania się z najnowszym uzupełnieniem poniższego zestawienia. czytaj więcej…

Jeżeli natomiast interesują Państwa zagadnienia dotyczące spółki cichej, zapraszamy do zapoznania się z przygotowanym przez kancelarię opracowaniem.