Upadłość spółki z o.o.

Czy komplementariusz może nabyć ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej od komandytariusza?
Czy komplementariusz może nabyć ogół praw i obowiązków w spółce komandytowej od komandytariusza?
15 lutego 2024
Czapa, czyli śmierć na raty - za raty (część I)
Czapa, czyli śmierć na raty – za raty (część I)
1 marca 2024
Pokaż wszystkie

Upadłość spółki z o.o.

Upadłość spółki z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością może ogłosić upadłość. Celem postępowania upadłościowego jest definitywne zakończenie trudnej sytuacji finansowej spółki i jednoczesne zaspokojenie jej wierzycieli w możliwie najszerszym zakresie. W niniejszym artykule omawiamy, kiedy może dojść do upadłości spółki z o.o. oraz jak ją przeprowadzić krok po kroku.

Przyczyny upadłości spółki z o.o.

Do upadłości spółki z o.o. może dojść wtedy, gdy jest ona niewypłacalna, to znaczy wtedy gdy utraciła zdolność do wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych, co trwa co najmniej trzy miesiące albo wtedy, gdy zobowiązania pieniężne spółki przekraczają wartość jej majątku, a stan ten utrzymuje się przez okres przekraczający dwadzieścia cztery miesiące.

Wymogi formalne – zabezpieczenie kosztów postępowania

Co istotne, w procesie upadłości spółki z o.o. konieczne jest zabezpieczenie wystarczających środków na pokrycie kosztów postępowania upadłościowego, bez czego przeprowadzenie upadłości spółki z o.o. nie będzie możliwe.

Sąd oddali bowiem wniosek o ogłoszenie upadłości, jeżeli majątek niewypłacalnej spółki z o.o. nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania lub wystarcza jedynie na zaspokojenie wyłącznie tych kosztów.

Upadłość spółki z o.o. krok po kroku – wniosek o upadłość

Pierwszym krokiem do ogłoszenia upadłości spółki z o.o. jest złożenie do sądu rejonowego, właściwego dla siedziby spółki, wniosku o ogłoszenie upadłości. Wniosek ten może zgłosić sama spółka z o.o. poprzez swój zarząd lub wierzyciel spółki, który uprawdopodobni istnienie swojej wierzytelności wobec spółki z o.o.

Wniosek składa się w terminie nieprzekraczającym trzydziestu dni od chwili wystąpienia jednej z przesłanek upadłości. Treść wniosku powinna odpowiadać wymaganiom wskazanym w art. 22 ustawy Prawo upadłościowe i zawierać:

  • wskazanie danych spółki wraz z numerem KRS i miejscem prowadzenia działalności;
  • wskazanie okoliczności, które uzasadniają wniosek i ich uprawdopodobnienie,
  • a także informację, czy spółka jest uczestnikiem podlegającego prawu polskiemu lub prawu innego państwa członkowskiego, systemu płatności lub systemu rozrachunku papierów wartościowych oraz informację, czy spółka jest spółką publiczną.

Sąd powinien ogłosić upadłość spółki w terminie do dwóch miesięcy od momentu złożenia wniosku.

Wyznaczenie sędziego komisarza, lista wierzytelności

Po akceptacji wniosku przez sąd i wydaniu postanowienia o ogłoszeniu upadłości, sąd wyznacza sędziego-komisarza, jego zastępcę i syndyka oraz wzywa wierzycieli spółki do zgłoszenia wierzytelności syndykowi w terminie trzydziestu dni.

Po upływie terminu do zgłoszenia wierzytelności i sprawdzeniu zgłoszonych wierzytelności, syndyk sporządza listę wierzytelności, którą przekazuje sędziemu-komisarzowi do zatwierdzenia. Z dniem ogłoszenia upadłości majątek upadłego staje się masą upadłości, która służy zaspokojeniu wierzycieli spółki. Od tej chwili zarządcą masy upadłościowej jest syndyk, który rozporządza majątkiem i dokonuje czynności zmierzających do zaspokojenia wierzycieli.

Spis inwentarza i spis należności, plan likwidacyjny

W dalszej kolejności syndyk sporządza spis inwentarza i spis należności wraz z planem likwidacyjnym i przedstawia je sędziemu-komisarzowi do akceptacji. W spisie inwentarza ujęte są wszelkie składniki majątku spółki z o.o., zaś w spisie należności ujęte są zobowiązania spółki z o.o. wynikające z jej ksiąg rachunkowych oraz przedłożonych do nich dokumentów.

Na podstawie spisu inwentarza i innych dokumentów spółki oraz oszacowania, syndyk sporządza sprawozdanie finansowe na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości.

Plan likwidacyjny spółki z o.o. jest z kolei dokumentem, który określa proponowane sposoby sprzedaży składników majątku upadłego, w szczególności:

  • sprzedaży przedsiębiorstwa;
  • termin sprzedaży;
  • preliminarz wydatków;
  • oraz ekonomiczne uzasadnienie dalszego prowadzenia działalności gospodarczej.

Syndyk składa sędziemu-komisarzowi spis inwentarza wraz z planem likwidacyjnym w terminie 30 dni od dnia ogłoszenia upadłości. Po sporządzeniu spisu inwentarza i sprawozdania finansowego albo po złożeniu pisemnego sprawozdania ogólnego syndyk przeprowadza likwidację masy upadłości.

Likwidacja masy upadłości

Likwidacji masy upadłości dokonuje się przez sprzedaż:

  • z wolnej ręki,
  • lub w drodze przetargu,
  • lub aukcji

przedsiębiorstwa spółki w całości lub jego zorganizowanych części, nieruchomości i ruchomości, wierzytelności oraz innych praw majątkowych wchodzących w skład masy upadłości albo przez ściągnięcie wierzytelności od dłużników spółki i wykonanie innych jej praw majątkowych.

Syndyk jest obowiązany do podejmowania działań umożliwiających zakończenie likwidacji w ciągu sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia upadłości. Sędzia-komisarz i rada wierzycieli rozpoznają wniosek o wyrażenie zgody na określony sposób likwidacji nie później niż w terminie dwóch tygodni od dnia przedstawienia im wniosku przez syndyka.

Sumy uzyskane z likwidacji majątku spółki obciążonych ograniczonymi prawami rzeczowymi przeznacza się na zaspokojenie wierzycieli, których wierzytelności były zabezpieczone na tych rzeczach lub prawach. Kwoty pozostałe po zaspokojeniu tych wierzytelności wchodzą do funduszów masy upadłości. Ostatecznie, syndyk sporządza i składa sędziemu-komisarzowi plan podziału funduszów masy upadłości, a po jego akceptacji dokonuje podziału masy upadłości zgodnie z ustaloną wcześniej listą wierzytelności. Podziału funduszów dokonuje się jednorazowo albo kilkakrotnie w miarę likwidacji masy upadłości.

Chwila upadłości spółki

Upadłość spółki z o.o. następuje z chwilą uregulowania zobowiązań wobec wierzycieli spółki i zakończenia postępowania upadłościowego. Konsekwencją upadłości spółki z o.o. jest jej wykreślenie z KRS-u, o co wnioskuje syndyk.