Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.

Zmiany w podatku od spadków i darowizn
Nowe limity zwolnień z podatku od spadków i darowizn
27 czerwca 2023
Nowy rodzaj postępowania sądowego z udziałem konsumentów
Nowy rodzaj postępowania sądowego z udziałem konsumentów
6 lipca 2023
Pokaż wszystkie

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z o.o.

Spółka komandytowa głównie ze względu na korzystne zasady opodatkowania (brak podatku CIT, możliwość opodatkowania wspólników podatkiem liniowym PIT) wiodła prym w zakresie wehikułów biznesowych przez ponad 20 lat, z wyjątkiem krótkich okresów, kiedy do głosu dochodziła spółka komandytowo-akcyjna. Aktualnie – po zmianach w przepisach podatkowych w 2021 r. i w 2022 r. (zarówno PIT i CIT), nie istnieją istotne różnice w zakresie opodatkowania pomiędzy spółką komandytową, a spółką z o.o. Mankamentem spółki komandytowej jednak jest to, że wspólnicy spółki zobowiązani są co do zasady uiszczać składki na ubezpieczenia społeczne oraz składkę zdrowotną (w spółce z o.o. tylko jeśli spółka ma jednego wspólnika, musi on uiszczać te składki).

Przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością spowoduje brak odpowiedzialności wspólników za zobowiązania spółki z zastrzeżeniem opisanym poniżej. Przypomnijmy, że w spółce komandytowej komplementariusz odpowiada za zobowiązania spółki wobec wierzycieli bez ograniczeń, a komandytariusze do wysokości sumy komandytowej. Oczywiście, przekształcenie nie będzie sposobem na natychmiastową ucieczkę przed wierzycielami, albowiem wspólnicy przekształcanej spółki komandytowej odpowiadają na dotychczasowych zasadach solidarnie ze spółką przekształconą za zobowiązania spółki powstałe przed dniem przekształcenia przez okres trzech lat, licząc od tego dnia.

Stąd też, celem optymalizacji kosztów o ograniczenia ryzyka prowadzonej działalności gospodarczej, warte rozważenia jest przekształcenie spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością.

Proces przekształcenia spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością można podzielić na 3 główne etapy

I etap przygotowawczy (związany z przygotowaniem planu przekształcenia)

Plan przekształcenia przygotowują wszyscy wspólnicy prowadzący sprawy spółki komandytowej.

Plan jest sporządzany się w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Plan przekształcenia powinien zawierać co najmniej ustalenie wartości bilansowej majątku spółki przekształcanej na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia. Do planu przekształcenia należy dołączyć:

  1. projekt uchwały w sprawie przekształcenia spółki,
  2. projekt umowy spółki przekształconej,
  3. sprawozdanie finansowe sporządzone dla celów przekształcenia na określony dzień w miesiącu poprzedzającym przedłożenie wspólnikom planu przekształcenia przy zastosowaniu takich samych metod i w takim samym układzie, jak ostatnie roczne sprawozdanie finansowe.

Komplementariusze sporządzający plan przekształcenia zawiadamiają następnie wspólników o zamiarze podjęcia uchwały o przekształceniu spółki. Zawiadomienie dokonywane jest dwukrotnie, w sposób przewidziany dla zawiadamiania wspólników spółki przekształcanej. Pierwsze zawiadomienie powinno być dokonane nie później niż na miesiąc przed planowanym dniem podjęcia tej uchwały, a drugie w odstępie nie krótszym niż dwa tygodnie od daty pierwszego zawiadomienia. Zawiadomienie powinno zawierać istotne elementy planu przekształcenia oraz opinii biegłego rewidenta z badania planu przekształcenia, jeżeli została ona sporządzona (nie jest w takim wypadku obligatoryjna), a także określać miejsce oraz termin, w którym wspólnicy spółki przekształcanej mogą się zapoznać z pełną treścią planu i załączników – przy czym termin ten nie może być krótszy niż dwa tygodnie przed planowanym dniem podjęcia uchwały o przekształceniu. Do zawiadomienia, dołącza się projekt uchwały o przekształceniu oraz projekt umowy spółki przekształconej.

II etap właściwy (związany z podjęciem uchwały o przekształceniu)

Najistotniejszym momentem w procesie przekształcenia jest podjęcie uchwały wspólników spółki komandytowej o przekształceniu. Do podjęcia uchwały wymagana jest zgoda wszystkich komplementariuszy oraz komandytariuszy reprezentujących co najmniej dwie trzecie sumy komandytowej – jednakże umowa spółki może przewidywać w tym przypadku surowsze wymagania.

Uchwała o przekształceniu spółki wymaga formy aktu notarialnego i powinna zawierać co najmniej:

  1. typ spółki, w jaki spółka zostaje przekształcona,
  2. wysokość kapitału zakładowego,
  3. zakres praw przyznanych osobiście wspólnikom uczestniczącym w spółce przekształconej, jeżeli przyznanie takich praw jest przewidziane,
  4. nazwiska i imiona członków zarządu spółki przekształconej,
  5. zgodę na brzmienie umowy albo statutu spółki przekształconej.

Podjęcie uchwały o przekształceniu zastępuje zawarcie umowy spółki z o.o. oraz powołanie organów spółki przekształconej.

III etap rejestrowy (sądowy)

Ostatnim etapem procesu przekształcenia jest wpis spółki przez właściwy sąd rejestrowy do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Wniosek o wpis przekształcenia do rejestru wnoszą wszyscy członkowie zarządu.

Po dokonaniu wpisu przekształcenia do rejestru przedsiębiorców, zarząd spółki z o.o. powinien ogłosić o tym zdarzeniu w Monitorze Sądowym i Gospodarczym.

Skutki

Spółka przekształcana (komandytowa) staje się spółką przekształconą (z o.o.) z chwilą wpisu spółki z o.o. do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną (komandytową). Spółce przekształconej (spółce z o.o.) przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej (spółki komandytowej). Spółka z o.o. pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce komandytowej, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej. Spółce z o.o. zostanie nadany nowy numer KRS, bowiem nie przechodzi on ze spółki komandytowej, natomiast numer NIP i REGON pozostają bez zmian. Co jednak istotne, o czym już pisaliśmy wyżej, wspólnicy spółki komandytowej nadal będą ponosić odpowiedzialność za zobowiązania powstałe przed dniem przekształcenia na dotychczasowych zasadach, solidarnie z przekształconą spółką z o.o. – jednakże w terminie 3 lat od dnia przekształcenia i z ograniczeniem odpowiedzialności komandytariuszy do wysokości sum komandytowych.

Jeśli zastanawiają się Państwo nad przekształceniem spółki komandytowej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, to zapraszamy do kontaktu. Doradzimy, wskażemy konsekwencje, przygotujemy plan przekształcenia oraz wszystkie inne niezbędne dokumenty, a także wniosek do KRS. W załączeniu przedstawiamy harmonogram przekształcenia hybrydowej sp. k. (spółka przekształcana) w sp. z o.o. (spółka przekształcona) na przykładzie czynności przeprowadzonych u jednego z naszych klientów.

Ogólny harmonogram przekształcenia sp. k. w sp. z o.o.