Korzystanie przez pracownika ze służbowego komputera w celach prywatnych w czasie pracy a naruszenie obowiązków pracowniczych

Exit tax – podatek od wyprowadzki?
Exit tax – podatek od wyprowadzki?
19 października 2018
Opodatkowanie przychodu wspólnika spółki cichej
Opodatkowanie przychodu wspólnika spółki cichej
6 listopada 2018
Pokaż wszystkie

Korzystanie przez pracownika ze służbowego komputera w celach prywatnych w czasie pracy a naruszenie obowiązków pracowniczych

Korzystanie przez pracownika ze służbowego komputera w celach prywatnych w czasie pracy a naruszenie obowiązków pracowniczych

2018-11-06

Sąd Najwyższy 4 kwietnia 2017 r. wydał kluczowy dla wielu pracodawców i pracowników wyrok (II PK 27/16), w którym odniósł się do kwestii korzystania przez pracownika z Internetu w czasie pracy w celach prywatnych.

Orzeczenie jest o tyle istotne, że kwestia ta dotyczy ogromnej ilości pracowników, którzy do wykonywania powierzonych zadań wykorzystują komputer.

Sąd Najwyższy wskazał, iż pracownik, który sporadycznie korzysta w czasie pracy z komputera z celach prywatnych, np. sprawdzając pocztę czy też stan konta bankowego nie dopuszcza się naruszenia podstawowych obowiązków pracowniczych. Zgodnie ze stanowiskiem SN zwiększenie częstotliwości i intensywności zachowań pracownika polegających na korzystaniu w celach prywatnych z Internetu, w tym z serwisów społecznościowych, poczty elektronicznej czy też w celu załatwienia drobnych spraw życia codziennego może prowadzić do naruszeń obowiązków pracowniczych, do których należy poświęcanie czasu pracy na wykonywanie zadań zleconych przez pracodawcę jeżeli pracownik znaczną część czasu pracy poświęca na załatwianie prywatnych spraw korzystając ze służbowego komputera. Jednakże sąd podkreślił, iż w każdym przypadku niezbędne jest dokonanie osobnej analizy sytuacji, uwzględniając rodzaj zachowań pracownika, czas na nie poświęcony, ich ilość i częstotliwość ich dokonywania.

W związku z tym, jeżeli pracownik na korzystanie z Internetu w celach prywatnych poświęca znaczną część czasu pracy, możliwe jest  wypowiedzenie umowy, jednakże dopiero po analizie sytuacji zgodnie z wytycznymi wskazanymi przez SN w omawianym wyroku.

Problem w przedstawianym orzeczeniu dotyczył zgoła innej sytuacji. Pracownica miała do dyspozycji komputer służbowy, którego mogła używać także poza siedzibą pracodawcy, jednakże regulamin pracy zabraniał wykonywania prywatnych prac w zakładzie pracy przy wykorzystaniu urządzeń, materiałów lub narzędzi stanowiących własność zakładu bez uzyskania wyraźnej zgody pracodawcy. Ponadto w regulaminie pracy wskazane było, iż czas pracy powinien być w pełni wykorzystany na pracę zawodową. Pracownica uzyskała od pracodawcy zgodę na wykonywanie poza godzinami pracy działalności na rzecz innych podmiotów. Sąd wskazał, iż pracownica naruszyła obowiązki pracownicze poprzez wysłanie ze służbowej skrzynki pocztowej e-maila dotyczącego prowadzonej przez nią innej działalności zarobkowej.

Sąd Najwyższy wskazał, iż wykorzystywanie komputera służbowego i korzystanie z Internetu w czasie pracy w celach zarobkowych winno się oceniać surowiej niż wspomniane wcześniej sporadyczne korzystanie z Internetu w celach prywatnych, gdyż niewątpliwie w tej sytuacji pracownik działa na szkodę pracodawcy. Naruszenie obowiązków pracowniczych w takiej postaci ma zdaniem Sądu charakter ciężki, a co za tym idzie uzasadnia dyscyplinarne zwolnienie pracownika.