Działalność nierejestrowa nie jest pozbawiona obowiązków ewidencyjnych

mały ZUS 2019
mały ZUS 2019
2 października 2018
Exit tax – podatek od wyprowadzki?
Exit tax – podatek od wyprowadzki?
19 października 2018
Pokaż wszystkie

Działalność nierejestrowa nie jest pozbawiona obowiązków ewidencyjnych

Działalność nierejestrowa nie jest pozbawiona obowiązków ewidencyjnych

2018-10-16

Ustawa z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, będąca częścią tzw. Konstytucji biznesu, wprowadziła możliwość prowadzenia od 30 kwietnia 2018 r. działalności nierejestrowej.

Prowadzić „firmę na próbę” mogą prowadzić osoby fizyczne, których przychody z działalności nie przekraczają w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2018 r. kwota ta wynosi 1050 zł) pod warunkiem, że nie wykonywały w okresie ostatnich 60 miesięcy działalności gospodarczej (do okresu niewykonywania działalności zalicza się okres jej zawieszenia) albo prowadziły ją, ale przed 30 kwietnia 2017 r. działalność została wykreślona z ewidencji przedsiębiorców i od tego momentu nie została ponownie zarejestrowana. Nie ma znaczenia to, czy prowadzona działalność ma charakter zorganizowany. Jeżeli jednak zostanie przekroczony wspomniany wyżej miesięczny limit przychodów, konieczne będzie zarejestrowanie działalności gospodarczej w Centralnej Ewidencji działalności Gospodarczej w terminie 7 dni od dnia przekroczenia limitu. Jednakże, jak podkreśla Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, przekroczenie limitu np. na podstawie jednorazowej umowy nie będzie oznaczało, że osoba fizyczna automatycznie stanie się przedsiębiorcą – znaczenie będzie tu miała ocena, czy występują podstawowe cechy działalności gospodarczej, czyli czy osoba ta wykonuje działalność we własnym imieniu, w sposób zorganizowany i ciągły.

Rozwiązanie to jest skierowane np. do blogerów, grafików, drobnych sprzedawców internetowych, studentów udzielających korepetycji.

Osoba, która prowadzi działalność nierejestrową nie jest przedsiębiorcą i w związku z tym nie może między innymi prowadzić działalności w formie spółki cywilnej.

Prowadząc działalność nierejestrową nie trzeba składać wniosku o wpis do CEIDG ani uzyskiwać numeru NIP i REGON. Prowadzenie działalności nierejestrowej nie wiąże się także z koniecznością rejestracji w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych oraz opłacania składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani zdrowotne z tytułu działalności pozarolniczej.

Dochody uzyskiwane przez osobę fizyczną prowadzącą działalność nierejestrową opodatkowane są podatkiem dochodowym (PIT), jednakże nie jest konieczne odprowadzanie co miesiąc zaliczki na podatek dochodowy – przychody rozliczane są jako dochody z innych źródeł raz w roku poprzez złożenie deklaracji PIT-36.

Osoba prowadząca działalność nierejestrową jest co do zasady zwolniona od podatku VAT, jednak nie dotyczy to takich rodzajów działalności, w których uzyskanie statusu podatnika VAT nie zależy od wielkości sprzedaży.

Podobnie fakt prowadzenia działalności nierejestrowej nie zwalnia z obowiązku rejestrowania transakcji przy pomocy kasy fiskalnej czy spełnienia wymogów sanitarnych, jeżeli wymogi te są przewidziane dla podmiotów działających w określonej branży bez względu na wysokość przychodów.

Co istotne, osoby prowadzące omawianą działalność nie są zwolnione z prowadzenia uproszczonej ewidencji sprzedaży, a co za tym idzie muszą spisywać kwoty uzyskanego w danym dniu przychodu (jeżeli nie są zobowiązani do dokumentowania sprzedaży raportem z kasy fiskalnej lub fakturą). Ponadto konieczne jest wystawianie na żądnie drugiej strony rachunku, faktury albo faktury uproszczonej.

Jak widać działalność rejestrowa ma wiele zalet, znacznie ogranicza obowiązki fiskalne i administracyjne, jednakże nie jest ich pozbawiona, a co najważniejsze – nie jest pozbawiona obowiązków ewidencyjnych.

W celu uzyskania szczegółowych informacji dotyczących prowadzenia działalności nierejestrowej zapraszamy do kontaktu z Kancelarią.