Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i… podatkowy

Dobrowolne umorzenie udziałów a obowiązek poboru podatku u źródła – aktualne stanowisko organów podatkowych
Dobrowolne umorzenie udziałów a obowiązek poboru podatku u źródła – aktualne stanowisko organów podatkowych
8 maja 2025
Pokaż wszystkie

Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i… podatkowy

Sport to nie tylko wysiłek fizyczny, ale i… podatkowy

Tak było w przypadku jednej z czołowych polskich lekkoatletek, w imieniu której wystąpiliśmy do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (Dyrektor KIS) z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej w zakresie zaliczenia poszczególnych wydatków do kosztów uzyskania przychodu w ramach prowadzonej działalności gospodarczej-działalności sportowej.

We wniosku przedstawiliśmy stanowisko zgodnie, z którym wydatki na:

  • konsultacje u dietetyka, psychologa, trenera przygotowania motorycznego, konsultacje coachingowe i mentoringowe;
  • realizację zaleceń dietetyka w zakresie zakupu żywności i suplementów diety;
  • nabycie/wypożyczenie odzieży sportowej, jak również z tytułu niezbędnej konserwacji lub ewentualnej ich naprawy;
  • odzież casualową (niesportową) i obuwie na konferencje prasowe, gale, eventy i inne wystąpienia publiczne oraz na niezbędną konserwację i naprawę ww. garderoby;
  • wizytę u fryzjera, kosmetyczki, makijażystki, wizażystki/stylistki, usługi logopedy, lekcje języka angielskiego oraz szkolenia z zakresu wystąpień publicznych a także szkolenia marketingowe, w tym studia magisterskie, podyplomowe, kursy i seminaria;

mogą stanowić koszty uzyskania przychodu zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja KIS

24 stycznia 2025 r. Dyrektor KIS wydał interpretację (sygn. 0115-KDIT3.4011.882.2024.2.PS), w której podzielił to stanowisko jedynie w części uznając, że wydatki na odzież casualową (w tym obuwie) oraz na niezbędną konserwację i naprawę ww. garderoby, a także wydatki na wizytę u fryzjera, kosmetyczki, makijażystki, wizażystki/stylistki, usługi logopedy, lekcje języka angielskiego oraz szkolenia z zakresu wystąpień publicznych a także szkolenia marketingowe, w tym studia magisterskie, podyplomowe, kursy i seminaria nie mogą stanowić kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższym za konieczne uznaliśmy zaskarżenie wydanej interpretacji indywidualnej do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Orzeczenie WSA

WSA w Szczecinie rozpatrując skargę uznał w całości nasze stanowisko i uchylił interpretację. Wydając ponownie interpretację indywidualną Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej zobowiązany będzie uwzględnić przedstawioną ocenę prawną sądu, ze szczególnym uwzględnieniem wykładni art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. (wyrok z dnia 11 czerwca 2025 r. sygn. akt I SA/Sz 127/25). W uzasadnieniu wyroku WSA zawarł kilka ważnych stwierdzeń.

Przede wszystkim, nie ulega wątpliwości, że sport profesjonalny wymaga wielu nakładów rzeczowych, aby osiągnąć odpowiedni poziom i sukces. Natomiast osiągnięcie sukcesów wiąże się z koniecznością ponoszenia kosztów związanych z udzielaniem wywiadów, także w językach zagranicznych, przede wszystkim w języku angielskim, koniecznością formułowania szybkiej i merytorycznej wypowiedzi a także wypowiadania się w sposób zrozumiały dla odbiorcy. Osiąganie wyników wiążę się także z koniecznością brania udziału w wydarzeniach okołosportowych takich jak konferencje prasowe, czy gale. Jak wskazała skarżąca w związku z udziałem w takich wydarzeniach występuje u niej konieczność nabywania odzieży, którą nazwała „odzieżą casualową”. Przy czym przez odzież casualową skarżąca rozumie: „sukienki wieczorowe, sukienki koktajlowe, garsonki, garnitury damskie, spodnie i spódnice wizytowe, koszule, bluzki, buty, torebki, paski”. Podobnie jak wydatki dotyczące nabycia odzieży i obuwia sportowego oraz ich naprawę i konserwację wykorzystywanej przez skarżącą jako sportowca w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, tak samo wydatki na nabycie odzieży niezbędnej do udziału w galach konferencjach i tym podobnych wydarzeniach niewątpliwie związane są z tą działalnością.

W ocenie sądu również wydatki na wizyty u fryzjera, kosmetyczki, makijażystki czy wizażystki, spełniają funkcję reklamową, gdyż zmierzają do zwiększenia rozpoznawalności działalności sportowca na rynku, co przekłada się lub może przełożyć choćby na zawarcie nowych umów sponsorskich, reklamowych, co w efekcie może wpływać na zwiększenie przychodów, a tym samym pozostaje w związku przyczynowo – skutkowym z osiąganymi przychodami, w tym służy zachowaniu albo zabezpieczeniu funkcjonowania źródła przychodów.

Powszechnie wiadomym jest, że sportowcy muszą budować swój wizerunek na wydarzeniach medialnych promujących dyscyplinę, a częsty udział w konferencjach, udzielanie wywiadów, czy uczestnictwo w social mediach wymaga także nienagannej estetyki ale również odpowiedniego sposobu wysławiania się (stąd zasadność skorzystania z usługi logopedy), posiadania umiejętności wypowiedzi w języku obcym, co niewątpliwie jest niezbędne przy uczestnictwie w zawodach międzynarodowych czy też olimpijskich (stąd zasadność wydatku na lekcje języka angielskiego) oraz umiejętność odpowiedniej autoprezentacji i budowania swojej „marki”, na co niewątpliwie na wpływ szkolenia z zakresu wystąpień publicznych. Podobnie szkolenia z zakresu wystąpień publicznych jako podnoszące umiejętność autoprezentacji niewątpliwie mogą wpływać na zwiększenie przychodów. Skarżąca jest i będzie regularnie zapraszana na różne imprezy tematyczne, czy gale sportowe. Umowy, które zawiera skarżąca nakładają na nią obowiązek dbania o wizerunek sponsorów/kontrahentów, na rzecz których świadczy lub będzie świadczyć usługi także poza głównym przedmiotem umowy, także poza momentami czynnej rywalizacji sportowej. Z uwagi na rozpoznawalność sponsora/kontrahenta i skarżącej jako sportsmenki, osoba skarżącej identyfikowana jest ze sponsorem/kontrahentem, co zgodnie z postanowieniami umów nakłada na nią obowiązek stosownego wyglądu zewnętrznego. Z tego też względu niezależnie od swojej woli skarżąca zobligowana jest do ponoszenia kosztów fryzjerów, kosmetyczki, czy stylistów – szczególnie przed imprezami sportowymi (gale, konferencje prasowe, wywiady z dziennikarzami).

Decydującym czynnikiem w opisanym przypadku jest charakter i specyfika prowadzonej działalności gospodarczej. Nie może także ulegać wątpliwości, że przy przedmiocie prowadzonej przez skarżącą działalności, jaką jest działalność sportowa, także i wydatki na szkolenia marketingowe, w tym studia magisterskie i podyplomowe z zakresu biznesu w sporcie oraz kursy i seminaria pozostają w związku przyczynowo – skutkowym z prowadzoną przez skarżącą działalnością. Dzięki bowiem wiedzy nabytej w wyniku dokształcania, skarżąca będzie mogła prowadzić swoją działalność w sposób bardziej profesjonalny i zorganizowany.

Wyrok nie jest prawomocny.

To nie pierwsza tego typu sprawa dotycząca interpretacji indywidualnej w zakresie kwalifikacji wydatków jako kosztów uzyskania przychodu,  w której Kancelaria z sukcesem reprezentuje sportowców. W lipcu 2023 r. na łamach prawo.pl, w artykule „Sportowiec, celebryta i influencer też może odliczać koszty podatkowe” omawialiśmy sprawę podatniczki, popularnej sportsmenki Agnieszki Kobus-Zawojskiej, wioślarki, dwukrotnej medalistki olimpijskiej, mistrzyni świata i Europy.

Potrzebujesz pomocy w sprawie podatkowej, w szczególności w sprawie wniosku o interpretację indywidualną, skontaktuj się z nami. Zachęcamy również do zapoznania się z pełnym zakresem naszego doradztwa w sprawach podatkowych.

Autor: radca prawny Jacek Mościcki