Jakie korzyści może odnieść kredytobiorca pozywając bank?

Ustawa o ograniczaniu zatorów płatniczych.
Ustawa o ograniczaniu zatorów płatniczych.
12 grudnia 2019
Umowa kredytu denominowanego odfrankowiona przez Sąd Najwyższy
Umowa kredytu denominowanego odfrankowiona przez Sąd Najwyższy
20 grudnia 2019
Pokaż wszystkie

Jakie korzyści może odnieść kredytobiorca pozywając bank?

Jakie korzyści może odnieść kredytobiorca pozywając bank?

2019-12-20

Nie milkną echa wydanego 3 października br. orzeczenia TSUE w sprawie kredytów frankowych. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że wyrok ten jest przełomowy i diametralnie poprawił sytuację frankowiczów. Jakie więc konkretne korzyści może odnieść kredytobiorca pozywając bank?

Po pierwsze sąd może stwierdzić nieważność umowy kredytowej (i to zarówno w przypadku kredytu indeksowanego jak i denominowanego).  Umowa jest wtedy traktowana tak jakby nie została zawarta. Co to w praktyce oznacza? Oznacza to konieczność zwrotu wzajemnych świadczeń. Od banku można więc dochodzić wszystkich zapłaconych rat kapitałowo- odsetkowych licząc 10 lat wstecz. Bank może żądać zwrotu kwoty kredytu, ale tutaj wchodzą w grę przepisy o przedawnieniu. Okres przedawnienia roszczeń banku to tylko 3 lata. Rozwiązanie takie jest korzystne zwłaszcza w przypadku, gdy kredyt został całkowicie bądź w znacznej części spłacony. Kredytobiorca nie jest już związany kredytem i w konsekwencji może wykreślić, obciążającą jego nieruchomość, hipotekę.

Po drugie sąd może „odfrankowić” kredyt. Umowa kredytowa, po wyeliminowaniu mechanizmów waloryzacyjnych, będzie ważna. Od banku można dochodzić nadpłaty rozumianej jako różnica pomiędzy kwotą zapłaconą na rzecz banku a kwotą kredytu wyliczona bez klauzul indeksacyjnych. Kredyt nadal będzie oprocentowany z uwzględnieniem stawki Libor, która jest znacznie korzystniejsza aniżeli stawka Wibor stosowana przy oprocentowaniu kredytów złotowych. Korzyści z „odfrankowienia” to oprócz uzyskania wspomnianej wyżej nadpłaty,  również tańszy kredyt (bez powiązania z kursem CHF) oraz lepsze oprocentowanie. Rozwiązanie to dotyczy kredytów indeksowanych. Sąd Najwyższy w wydanym niedawno orzeczeniu opowiedział się po raz pierwszy za możliwością odfrankowienia również kredytu denominowanego. Szczegóły przedstawimy wkrótce.

TSUE w wyroku z 3 października opowiedział się za nieważnością umowy kredytowej, pozostawiając jednak ostatecznie tę kwestię do rozstrzygnięcia sądowi krajowemu. Jednak to od woli kredytobiorcy będzie zależało, czy w jego interesie jest unieważnienie czy też odfrankowienie kredytu.

Zapraszamy Państwa  do kontaktu i skorzystania z naszej pomocy. Oferujemy bezpłatną analizę umowy, ocenę szans a także szacujemy potencjalne korzyści wynikające z przedstawionych powyżej rozwiązań.

 

Zobacz także:
Umowa kredytu denominowanego odfrankowiona przez Sąd Najwyższy