Główne założenia tzw. „tarczy antykryzysowej”

Pytania do TSUE
Pytania do TSUE
19 lutego 2020
Bieg terminów w sprawach cywilnych i administracyjnych w świetle tzw. tarczy antykryzysowej
Bieg terminów w sprawach cywilnych i administracyjnych w świetle tzw. tarczy antykryzysowej
20 kwietnia 2020
Pokaż wszystkie

Główne założenia tzw. „tarczy antykryzysowej”

Główne założenia tzw. „tarczy antykryzysowej”

2020-04-20

Poniżej przedstawiamy najważniejsze rozwiązania przyjęte w uchwalonej w dniu 31 marca 2020 r. ustawie tzw. „tarczy antykryzysowej” mające na celu pomoc dla przedsiębiorców dotkniętych skutkami wystąpienia COVID- 19.

  1. Dofinansowanie wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne pracowników objętych przestojem ekonomicznym (art. 15g ustawy)

a) przestój ekonomiczny – okres niewykonywania pracy przez pracownika z przyczyn niedotyczących pracownika pozostającego w gotowości do pracy.

b) pracodawca wypłaca wynagrodzenie obniżone nie więcej niż 50%, nie niższe jednak niż w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę (z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy)

c) wynagrodzenie jest dofinansowywane ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, w wysokości 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę (z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy).

Pracodawcy przyznane będą również środki na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne należnych od pracodawcy od przyznanych świadczeń.

d) Dofinansowanie nie przysługuje od wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie (w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku) było wyższe niż 15.681 zł.

e) Dofinansowanie dotyczy zarówno pracowników z umowami o pracę jak i świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług).

f) Pracodawca nie może zalegać w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r. (z wyjątkiem przypadku gdy pracodawca zawarł umowę z ZUS, utrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczonego terminu płatności/ zaleganie powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych na zasadach określonych w art. 3 ust.1 pkt 2 b) ustawy i szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy). wobec pracodawcy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości (art.11, arr.13 ust.3 ustawy prawo upadłościowe)

g) u pracodawcy nastąpił spadek obrotów gospodarczych (spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym)

  • Nie mniej niż 15% obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 1.01.2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego), lub
  • Nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po 1.01.2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego).

h) Warunki i tryb wykonywania pracy w okresie przestoju ekonomicznego ustala się w porozumieniu zawieranym przez pracodawcę z organizacjami związkowymi, zakładową organizacją związkową albo w porozumieniu z przedstawicielami pracowników (jeżeli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa), w trybie przyjętym u pracodawcy. W przypadku trudności w przeprowadzeniu wyborów porozumienie może być zawarte z przedstawicielami pracowników wybranymi uprzednio dla innych celów,

i) W porozumieniu określa się co najmniej: grupy zawodowe, obniżony czas pracy, okres przez jaki obowiązują rozwiązania

j) Nie stosuje się art. 42 ust. 1-3 kodeksu pracy (konieczność wypowiedzenia zmieniającego warunki pracy i płacy)

k) Kopia porozumienia musi zostać przekazana okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od zawarcia porozumienia.

l) W zakresie i na czas określony w porozumieniu nie stosuje się warunków wynikających z układu ponadzakładowego lub z układu zakładowego warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.

m) Świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku (okres ten może być przedłużony),

n) Przedsiębiorca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania świadczeń i w okresie przypadającym bezpośrednio po – nie dłużej niż przez łączny okres 3 miesięcy.

o) Przedsiębiorca może otrzymać pomoc z FGŚP wyłącznie w przypadku gdy nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy.

p) Do wypłaty i rozliczanie świadczeń – odpowiednio art. 7-16 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (z wyj. Art. 8 ust. 3 pkt 8) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy .

r) link do wniosku

https://www.praca.gov.pl/eurzad/index.eup#/inneSprawy/listaDokumentow?dest=EURZAD

2. Dofinansowanie wynagrodzenia wraz ze składkami na ubezpieczenie społeczne pracowników objętych obniżeniem wymiaru czasu pracy (art. 15g ustawy)

 a) obniżony wymiar czasu pracy – obniżony przez przedsiębiorcę wymiar czasu pracy z przyczyn niedotyczących pracownika, jednak nie więcej niż połowa wymiaru czasu pracy.

b) Przedsiębiorca może obniżyć wymiar czasu pracy o 20% nie więcej niż do 0,5 etatu.

c) Wynagrodzenie nie może być niższe niż minimalne wynagrodzenie za pracę (z uwzględnieniem wymiaru czasu pracy).

d) wynagrodzenie jest dofinansowane ze środków FGŚP do wysokości połowy wynagrodzenia, jednak nie więcej niż 40% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia z poprzedniego kwartału ogłaszanego przez Prezesa GUS na podstawie przepisów o emeryturach i rentach z FUS), obowiązującego na dzień złożenia ). Pracodawcy przyznane będą również środki na opłacenie składek na ubezpieczenie społeczne należnych od pracodawcy od przyznanych świadczeń.

e) dofinansowanie dotyczy zarówno pracowników z umowami o pracę jak i świadczących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenia, umowa o świadczenie usług).

f) pracodawca nie może zalegać w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych, Fundusz Pracy lub Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału 2019 r. ( z wyjątkiem przypadku gdy pracodawca zawarł umowę z ZUS, utrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczonego terminu płatności/ zaleganie powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych na zasadach określonych w art. 3 ust.1 pkt 2 b) ustawy i szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy). Wobec pracodawcy nie zachodzą przesłanki do ogłoszenia upadłości (art.11, arr.13 ust.3 ustawy prawo upadłościowe).

g) dofinansowanie nie przysługuje od wynagrodzeń pracowników, których wynagrodzenie (w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku) było wyższe niż 15.681 zł

h) u pracodawcy nastąpił spadek obrotów gospodarczych (spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym lub jakościowym)

  • nie mniej niż 15% obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 1.01.2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego), lub
  • nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po 1.01.2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego).

i) warunki i tryb wykonywania pracy w okresie obniżonego wymiaru czasu pracy ustala się organizacjami związkowymi, zakładową organizacją związkową albo w porozumieniu z przedstawicielami pracowników (jeżeli u pracodawcy nie działa organizacja związkowa), w trybie przyjętym u pracodawcy, w przypadku trudności w przeprowadzeniu wyborów porozumienie może być zawarte z przedstawicielami pracowników wybranymi uprzednio dla innych celów,

j) W porozumieniu określa się co najmniej: grupy zawodowe, obniżony czas pracy, okres przez jaki obowiązują rozwiązania

k) Nie stosuje się art. 42 ust. 1-3 kp (wypowiedzenie zmieniające)

l) Kopia porozumienia musi zostać przekazana okręgowemu inspektorowi pracy w terminie 5 dni roboczych od zawarcia porozumienia.

ł) W zakresie i na czas określony w porozumieniu nie stosuje się warunków wynikających z układu ponadzakładowego lub z układu zakładowego warunków umów o pracę i innych aktów stanowiących podstawę nawiązania stosunku pracy.

m) świadczenia przysługują przez łączny okres 3 miesięcy przypadających od daty złożenia wniosku (okres ten może być przedłużony),

n) przedsiębiorca nie może wypowiedzieć umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracownika w okresie pobierania świadczeń i w okresie przypadającym bezpośrednio po – nie dłużej niż przez łączny okres 3 miesięcy.

o) przedsiębiorca może otrzymać pomoc z FGŚP wyłącznie w przypadku gdy nie uzyskał pomocy w odniesieniu do tych samych pracowników w zakresie takich samych tytułów wypłat na rzecz ochrony miejsc pracy.

p) Do wypłaty i rozliczanie świadczeń – odpowiednio art. 7-16 ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z ochroną miejsc pracy (z wyj. Art. 8 ust. 3 pkt 8) oraz przepisy wykonawcze do tej ustawy .

3.Świadczenie postojowe dla zleceniobiorców i samozatrudnionych – art. 15 zq ustawy

a) przysługuje osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą, wykonującej umowy cywilnoprawne (agencyjną , zlecenia, o dzieło, o świadczenie usług) pod następującymi warunkami:

  • osoba ta nie podlega ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu,
  • doszło do przestoju w prowadzeniu działalności przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą albo przez zleceniodawcę lub zamawiającego z którymi została zawarta umowa cywilnoprawna

b) oprócz spełnienia wymogów opisanych w pkt a) osobie prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:

  • rozpoczęła prowadzenie działalności przed 1 lutego 2020 r.,
  • nie zawiesiła prowadzenia działalności oraz jeżeli przychód w rozumieniu przepisów o podatku od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku był co najmniej o 15 % niższy od przychodu uzyskanego w miesiącu poprzedzającym ten miesiąc i nie był wyższy niż 15.681 zł,
  • zawiesiła prowadzenie działalności po 31.01.2020 r. oraz jeżeli przychód w rozumieniu przepisów o podatku od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie był wyższy niż 15.681 zł.

Wymogów nie stosuje się do osoby rozliczającej się w formie karty podatkowej i która korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT .

c) Oprócz spełnienia wymogów opisanych w pkt a) osobie wykonującej umowę cywilnoprawną świadczenie postojowe przysługuje jeżeli:

  • umowa cywilnoprawna została zwarta przed 1.02.2020 r.
  • przychód w rozumieniu przepisów o podatku od osób fizycznych uzyskany w miesiącu poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku nie był wyższy niż 15.681 zł.

d) świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80% kwoty minimalnego wynagrodzenia, z zastrzeżeniem pkt e) i f) poniżej.

Świadczenie jest nieoskładkowane, nieopodatkowane.

e) w przypadku gdy suma przychodów z umów cywilnoprawnych uzyskana w miesiącu poprzedzającym złożenie wniosku, wynosi mniej niż 50% minimalnego wynagrodzenia (1.300 zł), świadczenie przysługuje w wysokości sumy tych wynagrodzeń.

f) Świadczenie dla osoby rozliczającej się w formie karty podatkowej wynosi 50% minimalnego wynagrodzenia 300 zł.

g) w przypadku zbiegu praw do więcej niż jednego świadczenia postojowego przysługuje jedno świadczenie.

h) Ustalenia prawa do świadczenia postojowego następuje na wniosek składany do ZUS. Wniosek powinien być złożony najpóźniej w terminie 3 miesięcy od miesiąca, w którym został zniesiony stan epidemii.

i) Rada Ministrów może przyznać ponowną wypłatę świadczenia postojowego, dla osób które otrzymały to świadczenie, mając na względzie okres obowiązywania stanu epidemii i skutki nimi wywołane.

j) link do wniosków

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-wsparcie-z-zus/2551371

4         Zwolnienie z obowiązku zapłaty składek – art. 31zo ustawy

Warunki zwolnienia  z obowiązku opłacenia nieopłaconych należności z tytułu składek są następujące:

a) dla płatnika, który zgłosił (na dzień 29 lutego 2020 r.) mniej niż 10 ubezpieczonych:

  • zwolnienie dotyczy składek nieopłaconych należnych za okres 1.03-31.05.2020 r. wykazanych w deklaracjach rozliczeniowych złożonych za ten okres,
  • był zgłoszony jako płatnik składek przez 1.01.2020 r.
  • zwolnienie dotyczy składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych lub Fundusz Emerytur Pomostowych są następujące:

b) dla osoby prowadzącej pozarolniczą działalność (w rozumieniu art. 8 ust.6 Ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc również wspólnika jednoosobowej sp. z o.o., wspólnika spółki jawnej, komandytowej lub partnerskiej) opłacającej składki wyłącznie na własne ubezpieczenie:

  • zwolnienie dotyczy składek należnych za okres 1.03-31.05.2020 r.
  • zwolnienie dotyczy składek na obowiązkowe ubezpieczenie emerytalne i rentowe oraz wypadkowe, dobrowolne ubezpieczenie chorobowe, zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Solidarnościowy.
  • prowadził działalność przed 1 lutego 2020 r.
  • przychód z tej działalności nie był wyższy niż 15.681 zł.

c) w przypadku osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, osoby z nią współpracującej zwolnieniu z obowiązku opłacania podlegają należności z tytułu składek ustalone od najniższej podstawy wymiaru tych składek. Przepis ten stosuje się odpowiednio do osoby wykonującej pracę na podstawie umowy cywilnoprawnej i osoby z nią współpracującej, dla której podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota.

d) wniosek o zwolnienie z opłacania składek należy przekazać do zus nie później niż do 30 czerwca 2020 r.

e) Za miesiące marzec- maj 2020 r. płatnik składek zobowiązany jest przesłać deklaracje rozliczeniowe (imienne raporty) na zasadach i w terminach określonych w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Warunkiem zwolnienia z obowiązku płacenia składek jest przesłanie deklaracji nie później niż do 30 czerwca 2020 r.

f) Informacja o składkach ewidencjonowana jest na koncie ubezpieczonego jako składka wpłacona.

g) Osoba prowadząca pozarolniczą działalność i osoba z nią współpracująca zachowuje prawo do świadczeń z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa, jeżeli podlegała ubezpieczeniu chorobowemu w dniu 1 lutego 2020 r. oraz prawo do świadczeń określonych w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

h) link do wniosków

https://www.zus.pl/o-zus/aktualnosci/-/publisher/aktualnosc/1/tarcza-antykryzysowa-wsparcie-z-zus/2551371

5         Uelastycznienie czasu pracy art. 15 zf ustawy

a) Dopuszczalne jest:

  • ograniczenie nieprzerwanego  dziennego odpoczynku, do nie mniej niż 8 godzin, ograniczenie nieprzerwanego tygodniowego odpoczynku, do nie mniej niż 32 godzin, obejmującego co najmniej 8 godzin odpoczynku dobowego,
  • zawarcie porozumienia o wprowadzeniu systemu równoważnego czasu pracy (przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy, maksymalnie do 12 godzin, w okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 12 miesięcy).

Przedłużony dobowy wymiar czasu pracy jest równoważony krótszym dobowym wymiarem czasu pracy  w niektórych dniach lub dniami wolnymi od pracy.

  •  zawarcie porozumienia o stosowaniu mniej korzystnych warunków zatrudnienia pracowników niż wynikające z umów o pracę zawartych z tymi pracownikami, w zakresie i przez czas ustalone w porozumieniu.

Porozumienie zawiera pracodawca z organizacjami związkowi, a w przypadku gdy nie działa zakładowa organizacja związkowa, z przedstawicielami pracowników.

b) u pracodawcy nastąpił spadek obrotów gospodarczych (spadek sprzedaży towarów i usług w ujęciu ilościowym i jakościowym)

  • nie mniej niż 15% obliczony jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po 1.01.2020 r. do dnia poprzedzającego złożenie wniosku, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych dwóch kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego), lub
  • nie mniej niż o 25% obliczony jako stosunek obrotów z dowolnie wskazanego miesiąca kalendarzowego, przypadającego po 1.01.2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku, w porównaniu do obrotów z miesiąca poprzedniego (za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego).

c) pracodawca nie zalega w regulowaniu zobowiązań podatkowych, składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, FGŚP, Fundusz Pracy, Fundusz Solidarnościowy do końca trzeciego kwartału

2019 r. Powyższego wymogu nie stosuje się, gdy przedsiębiorca zawarł umowę z ZUS lub otrzymał decyzję urzędu skarbowego w sprawie spłaty zadłużenia i terminowo opłaca raty lub korzysta z odroczenia terminu płatności albo zaleganie w regulowaniu składek powstało w okresie spadku obrotów gospodarczych.

6         Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń pracowników (i należnych od tych wynagrodzeń składek na ubezpieczenie społeczne) przez starostę na podstawie umowy z przedsiębiorcą, w przypadku spadku obrotów- art. 15 zzb  Ustawy

a) Stosuje się odpowiednio do osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej.

b) przez spadek obrotów rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

c) dofinansowanie, w przypadku spadków obrotów o:

  • co najmniej 30% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 50% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,
  • co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 70% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika,
  • co najmniej 80% – może być przyznane w wysokości nieprzekraczającej kwoty stanowiącej sumę 90% wynagrodzeń poszczególnych pracowników objętych wnioskiem o dofinansowanie wraz ze składkami na ubezpieczenia społeczne należnymi od tych wynagrodzeń, jednak nie więcej niż 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, powiększonego o składki na ubezpieczenia społeczne od pracodawcy w odniesieniu do każdego pracownika.

d) dofinansowanie może być przyznane mikroprzedsiębiorcom, małym oraz średnim przedsiębiorcom ( w rozumieniu ustawy prawo przedsiębiorców) na okres nie dłuższy niż 3 miesiące od dnia złożenia wniosku (Rada Ministrów może przedłużyć ten okres)

e) przedsiębiorca jest obowiązany do utrzymania w zatrudnieniu pracowników objętych umową, przez okres dofinansowania oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi. W przypadku niedotrzymania warunku przedsiębiorca zwraca dofinansowanie bez odsetek proporcjonalnie do okresu nieutrzymania w zatrudnieniu pracownika.

f) przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

g) wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce wykonywania pracy przez pracowników w terminie 14 dni od ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy.

h) Przedsiębiorca we wniosku musi m.in. oświadczyć o braku przesłanek do ogłoszenia upadłości, niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych i składek do końca trzeciego kwartału 2019 r.

7         Dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez starostę na podstawie umowy – art. 15zzc

a) dofinansowanie dotyczy osoby fizycznej niezatrudniającej pracowników, u którego nastąpił spadek obrotów.

b) przez spadek obrotów rozumie się zmniejszenie sprzedaży towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym obliczone jako stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnie wskazanych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych, przypadających w okresie po dniu 1 stycznia 2020 r. do dnia poprzedzającego dzień złożenia wniosku o przyznanie dofinansowania, w porównaniu do łącznych obrotów z analogicznych 2 kolejnych miesięcy kalendarzowych roku poprzedniego. Za miesiąc uważa się także 30 kolejno po sobie następujących dni kalendarzowych, w przypadku gdy dwumiesięczny okres porównawczy rozpoczyna się w trakcie miesiąca kalendarzowego, to jest w dniu innym niż pierwszy dzień danego miesiąca kalendarzowego.

c) dofinansowanie, w przypadku spadku obrotów o:

  • co najmniej 30 % – może być przyznane w wysokości 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
  • co najmniej 50% – może być przyznane w wysokości 70% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie,
  • co najmniej 80 % – może być przyznane w wysokości 90% kwoty minimalnego wynagrodzenia miesięcznie.

d) dofinansowanie przysługuje przez okres nie dłuższy niż 3 miesiące (Rada Ministrów może przedłużyć ten okres).

e) przedsiębiorca jest zobowiązany do prowadzenia działalności gospodarczej przez okres, na który zostało przyznane dofinansowanie, oraz po zakończeniu dofinansowania, przez okres równy temu okresowi. W przypadku nieprowadzenia działalności gospodarczej przez ten okres przedsiębiorca jest zobowiązany do zwrotu otrzymanego dofinansowania bez odsetek, proporcjonalnie do okresu nieprowadzenia działalności gospodarczej.

f) wniosek o dofinansowanie przedsiębiorca składa do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce prowadzenie działalności gospodarczej w terminie 14 dni od ogłoszenia naboru przez dyrektora powiatowego urzędu pracy

g) Przedsiębiorca we wniosku musi m.in. oświadczyć o braku przesłanek do ogłoszenia upadłości, niezaleganiu w regulowaniu zobowiązań podatkowych i składek do końca trzeciego kwartału 2019 r.

h) przedsiębiorca nie może otrzymać dofinansowania w części, w której te same koszty zostały albo zostaną sfinansowane z innych środków publicznych.

8         Jednorazowa pożyczka na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności gospodarczej

a) dotyczy mikroprzedsiębiorcy, który prowadził działalność gospodarczą przed dniem 1 lutego 2020 r.

b) pożyczka może być udzielona do wysokości 5.000 zł.

c) oprocentowanie pożyczki jest stałe i wynosi 0,5% stopy redyskonta weksli przyjmowanych przez NBP.

d) okres spłaty pożyczki nie może być dłuższy niż 12 miesięcy, z karencją w spłacie kapitału wraz z odsetkami przez okres 3 miesięcy od dnia udzielenia pożyczki.

e) pożyczka wraz z odsetkami, na wniosek mikroprzedsiębiorcy podlega umorzeniu pod warunkiem, że w okresie 3 miesięcy od jej udzielenia nie zmniejszy stanu zatrudnienia w przeliczeniu na pełny wymiar czasu pracy w stosunku do stanu zatrudnienia na dzień 29 lutego 2020 r.

f) link do wniosku

https://poznan.praca.gov.pl/dla-pracodawcow-i-przedsiebiorcow/tarcza/pozyczka

 

Zobacz także:
Bieg terminów w sprawach cywilnych i administracyjnych w świetle tzw. tarczy antykryzysowej
Tarcza antykryzysowa 2.0